Ranking pralek - kryteria oceny i metodologia
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Ocena modeli pralek w rankingu 2026 opiera się na czterech istotnych parametrach: poborze energii w kWh na 100 cykli ECO, zużyciu wody w litrach na cykl, poziomie hałasu w dB oraz dodatkowych funkcjach takich jak pranie parowe czy dezynfekcja UV. Modele z klasą energetyczną A-10% i wyższą zyskują przewagę, gdyż charakteryzują się najniższym zużyciem energii, natomiast niska głośność poniżej 70 dB jest warunkiem dla komfortu w małych mieszkaniach.
Podstawowe kryteria oceny pralek w rankingu
Cztery główne parametry definiują jakość i efektywność pralki. Model LG F4W1175YW zużywa 48 kWh na 100 cykli ECO oraz 54 litry wody na cykl przy głośności 71 dB. Warto zauważyć, że Amica EWA2S714BKiSV ma klasę energetyczną B, pobór energii wynosi 52 kWh, a przy wirowaniu osiąga 76 dB, co przekracza dopuszczalny próg. Te liczby bezpośrednio wpływają na koszty eksploatacji oraz komfort codziennego użytkowania w zamkniętych przestrzeniach.
Uzasadnienie przewagi modeli z klasą A-10% i wyższą
Klasa energetyczna A-10% oznacza zużycie energii nieprzekraczające 50 kWh na 100 cykli ECO, co stanowi jedną z najwyższych kategorii w skali efektywności energetycznej pralek. Różnica pomiędzy modelami LG (48 kWh) a Amicą (52 kWh) wynosi 4 kWh na 100 cykli. Przy 150 cyklach prania rocznie szacunkowa oszczędność wynosi 900 kWh, co przy cenie 0,80 zł/kWh daje 720 zł rocznie. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015, etykiety energetyczne umożliwiają świadome wybory konsumentów.
Znaczenie niskiego poziomu hałasu w małych mieszkaniach
Głośność poniżej 70 dB jest uznawana za akceptowalną w środowisku mieszkalnym, szczególnie w małych lokalach. Model Beko WUE6624XBWS osiąga 56 dB przy praniu i 74 dB przy wirowaniu - więc samo pranie spełnia kryterium, a wirowanie jest tuż o 4 dB powyżej progu. W porównaniu z Amicą EWA2S714BKiSV (76 dB przy wirowaniu), różnica 2 dB może znacząco oddziaływać na jakość snu. W skali percepcji słuchowej różnica 10 dB odpowiada dwukrotnej zmianie postrzegania hałasu.
Ewolucja wymagań konsumentów - porównanie rankingów i
Ranking pralek 2023 uwzględniał głównie klasę energetyczną i pojemność bębna, natomiast w 2026 roku metodologia została rozszerzona o efektywność wody, hałas i funkcje antyalergiczne. W rankingach modeli pralek za 2022 i 2023 rok certyfikaty British Allergy Foundation były rzadkością, dziś stanowią standard dla pralek dedykowanych alergikom, takich jak Samsung WW90T504DAE. Trzy kluczowe zmiany to: 1) większe znaczenie zużycia wody, 2) rosnąca popularność pralek z funkcją parową, które niwelują nawet 30% zagnieczeń, 3) wymóg certyfikatów bezpieczeństwa dla urządzeń przeznaczonych dla dzieci.
Top 10 pralek - szczegółowa analiza modeli
W 2026 roku rynek pralek przyniósł szereg innowacyjnych rozwiązań, które łączą oszczędność energii z funkcjami antyalergicznymi. Przedstawiamy szczegółowe dane techniczne najlepszych modeli, uwzględniając klasę energetyczną, zużycie energii i wody, a także unikatowe cechy wyróżniające pralki z parą. Modele z funkcją parową stanowią priorytet dla rodzin z dziećmi oraz alergików, dzięki czemu usuwa nawet 99,9% alergenów.
Top 3 pralki z najwyższą klasą energetyczną i najniższym zużyciem energii
LG F4W1175YW wypada na pierwszym miejscu dzięki klasie energetycznej A-10%, co oznacza znaczącą redukcję kosztów eksploatacji. Model posiada pojemność bębna 11 kg, zużycie energii 48 kWh na 100 cykli oraz głośność 71 dB. Głębokość urządzenia wynosi 59 cm, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla większych przedpokojów. Producent spełnia normę PN-EN 60335-2-78 dotyczącą bezpieczeństwa pralek.
Samsung WW90T504DAE zajmuje drugie miejsce w rankingu, oferując klasę energetyczną A oraz pobór energii 49 kWh/100 cykli. Pralka ma pojemność 9 kg i głośność 72 dB, co zapewnia cichą pracę nawet w małych mieszkaniach. Głębokość wynosi 58 cm, a cena detaliczna to 2599 zł, z dostępną promocją do 2099 zł. Model posiada certyfikat British Allergy Foundation oraz Intertek.
Amica EWA2S714BKiSV trzeci z powrotem dzięki klasie energetycznej B i zużyciu 52 kWh/100 cykli. Model ma pojemność 7 kg, głośność 76 dB oraz głębokość 55 cm, co czyni go kompaktowym wyborem. Cena wynosi 1899 zł, z promocją obniżoną do 1650 zł. Urządzenie wyposażone jest w dezynfekcję światłem UV oraz programy krótkie od 15 minut.
Pralki z parą - funkcje antyalergiczne dla rodzin z dziećmi
Pralki z parą stanowią istotne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie, ponieważ ich programy parowe niwelują 30% zagnieczeń i usuwają 99,9% alergenów. Beko WUE6624XBWS to model, który wypierze pełny wsad w 28 minut przy 30 stopniach C, jednocześnie eliminując bakterie i alergeny. Zużycie energii wynosi 56 kWh/100 cykli, a głośność 56 dB przy praniu, 74 dB przy wirowaniu.
Samsung WW90T504DAE z funkcją parą posiada certyfikat British Allergy Foundation, co potwierdza skuteczność w usuwaniu alergenów. Model wykorzystuje technologię dezynfekcji UV, badanej przez instytut BBH Biotech, aby zagwarantować higienę prania. Dzięki temu pralka jest szczególnie polecana dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi, które wymagają delikatnego, ale skutecznego prania.
LG F4W1175YW oferuje wbudowaną parę, która przyspiesza pranie oraz usuwa zagnieczenia. Model posiada dezynfekcję UV, co dodatkowo zwiększa higienę prania. Klasa A-10% zapewnia najniższe zużycie energii w tej kategorii, a pojemność 11 kg pozwala na pranie większych wsadów w jednym cyklu.
Tabela porównawcza modeli - ranking pralek
Poniższa tabela prezentuje porównanie najważniejszych parametrów czterech modeli z top 10 rankingu pralek 2026, uwzględniając dane z listy najlepszych pralek w 2024 roku. Zestawienie obejmuje pojemność bębna, klasę energetyczną, pobór energii oraz ceny z uwzględnieniem aktualnych promocji.
| Model | Pojemność [kg] | Klasa energetyczna | Zużycie energii [kWh/100 cykli] | Zużycie wody [l/cykl] | Głośność [dB] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LG F4W1175YW | 11 | A-10% | 48 | 54 | 71 | 3299 |
| Amica EWA2S714BKiSV | 7 | B | 52 | 45 | 76 | 1899 |
| Beko WUE6624XBWS | 6 | A | 56 | 38 | 56/74 | 1699 |
| Samsung WW90T504DAE | 9 | A | 49 | 50 | 72 | 2599 |
Kalkulator szacunkowego kosztu eksploatacji różnicy klas energetycznych
Dla pralki klasy A-10% przy 220 cyklach rocznie możesz zaoszczędzić nawet 9152 zł rocznie w porównaniu do pralki klasy D. Kalkulator opiera się na średnim zużyciu energii 48 kWh dla klasy A-10% oraz 100 kWh dla klasy D. Przy cenie energii elektrycznej 0,80 zł/kWh różnica wynika z mnożenia (100-48) × 220 × 0,80. To fundamentalne narzędzie pomoże wybrać pralkę energooszczędną zgodną z normą PN-EN 60335-1.
Pierwszy krok kalkulatora to określenie rocznej liczby cykli prania, którą przyjmujemy jako 220. Drugi krok to porównanie poboru energii dla dwóch klas - A-10% i D. Trzeci krok to pomnożenie różnicy energii przez liczbę cykli i cenę energii. Wynik prezentuje oszczędność, którą można przeznaczyć na inwestycje w inne urządzenia lub remont.
Sam model LG F4W1175YW-oznacza-11kg wsad, co pozwala na redukcję liczby cykli prania w ciągu roku. Samsung WW90T504DAE-posiada-certyfikat BAF, co potwierdza jego przeznaczenie dla alergików. Beko WUE6624XBWS-niweluje-30% zagnieczeń dzięki technologii parowej.
Pralki z parą - zalety, koszty i rekomendacje dla
Pralki z parą stanowią istotny krok w kierunku komfortowego prania. Ich wbudowany parownik umożliwia niwelowanie zagnieczeń nawet o 30%, co eliminuje potrzebę ręcznego żelazka. Dla osób z alergią lub rodzin z małymi dziećmi jest to rozwiązanie, które zmienia codzienne rutyny. Programy parowe pralki z parą usuwają 99,9% alergenów, a jednocześnie przyczyniają się do lepszej cyrkulacji powietrza w ubraniach. Badanie przeprowadzone przez BBH Biotech potwierdza skuteczność programów parowych Amiki w walce z bakteriami i dustami. Funkcje te są szczególnie istotne dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry czy astmę. Samsung WW90T504DAE oraz LG posiadają certyfikat British Allergy Foundation, co dodatkowo podnosi ich wiarygodność w tej kategorii. LG Vivace 700 jest modelem z siedmioma programami parowymi, co pozwala dostosować cykl do konkretnego rodzaju tkanin i stopnia zabrudzenia. Takie rozwiązania przynoszą oszczędność czasu - ubrania wystarczy przewieźć prosto z pralki do szafy. Typowy cykl pralki z parą wymaga nieco więcej energii niż klasyczny model, ale różnice są kontrolowane. LG F4W1175YW zużywa 48 kWh na 100 cykli ECO oraz 54 litry wody na cykl, natomiast Amica EWA2S714BKiSV potrzebuje 52 kWh i 45 litrów. Głośność pralek z parą może być wyższa - LG F4W1175YW pracuje z natężeniem 71 dB, a Amica osiąga 76 dB. Dla porównania, klasyczne modele często przekraczają 75 dB, więc różnica nie jest dramatyczna.
| Model | Wsad [kg] | Klasa energetyczna | Energia [kWh/100 cykli] | Woda [l/cykl] | Głośność [dB] | Głębokość [cm] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG F4W1175YW | 11 | A-10% | 48 | 54 | 71 | 56,5 | 2800 |
| Amica EWA2S714BKiSV | 7 | B | 52 | 45 | 76 | 50,1 | 1650 |
| Samsung WW90T504DAE | 9 | A | 49 | 50 | 72 | 55 | 2099 |
| Beko WUE6624XBWS | 6 | A | 56 | 38 | 74 | 41,5 | 1299 |
| Asko Classic W1084W | 8 | A | 47 | 48 | 72 | 58,5 | 3499 |
| Bosch Serie 6 WAU28PH0PL | 9 | A | 51 | 42 | 70 | 59 | 2899 |
| Beko XBM3WFUS48415W | 8 | A | 47 | 47 | 73 | 46,8 | 1099 |
| LG Vivace 700 | 8 | A | 50 | 46 | 72 | 54 | 2499 |
Wybór pralki z parą wymaga rozważenia kilku istotnych kryteriów. Pierwszym z nich powinna być klasa energetyczna - modele z etykietą A-10% lub A gwarantują niższe koszty eksploatacji w porównaniu do starszych rozwiązań. Dla rodzin z dziećmi optymalna będzie pojemność 7-9 kg, co pozwala na pranie większej ilości ubrań jednocześnie. Funkcja prania parowego musi być dostępna nie tylko jako opcja, ale jako integralna część programów szybkich i intensywnych. Specjalistyczny wybór wymaga też uwzględnienia hałasu. W małych mieszkaniach istotny jest niski poziom dźwięku - warto zwrócić uwagę na modele pracujące w okolicach 70 dB. Możliwość zabudowy meblowej to kolejny warunek - głębokość bębna nie powinna przekraczać 58,5 cm. Cena w granicach 2000-3000 zł stanowi dobry kompromis między jakością a dostępnością. UV dezynfekcja, taką jak w Amicy EWA2S714BKiSV, dodatkowo eliminuje bakterie i alergeny. LG posiada certyfikat British Allergy Foundation, co czyni go jednym z niewielu modeli z takim uznaniem. Certyfikat Intertek potwierdzający jakość i bezpieczeństwo jest również istotny. Dla osób ceniących ekologię i oszczędność energii kluczowe są programy ECO oraz opcja opóźnionego startu. W praktyce oznacza to, że pralka może zacząć cykl w wybranym przez użytkownika momencie, co jest przydatne w czasach szczytowego obciążenia sieci.
Porównanie modeli pod kątem kosztów eksploatacji
Wybór pralki z najniższym zużyciem energii i wody to istotny czynnik przy ocenie całkowitego kosztu posiadania urządzenia. Poniższa tabela prezentuje szczegółowe dane dla sześciu modeli dostępnych na rynku w 2026 roku, obejmujące pojemność wsadu, klasę energetyczną oraz rzeczywiste zużycie energii i wody.
| Model | Pojemność [kg] | Klasa energetyczna | Energia [kWh/100 cykli] | Woda [l/cykl] | Cena [zł] | Roczny koszt energii [zł] | Różnica w stosunku do najgorszej klasy |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LG F4W1175YW | 11 | A-10% | 48 | 54 | 3299 | 40,80 | 0 |
| Amica EWA2S714BKiSV | 7 | B | 52 | 45 | 1899 | 44,20 | 3,40 |
| Beko WUE6624XBWS | 6 | A | 56 | 38 | 2199 | 47,60 | 6,80 |
| Samsung WW90T504DAE | 9 | A | 49 | 50 | 2599 | 41,65 | 0,85 |
| Bosch WAU28PH0PL | 9 | A | 47 | 48 | 3499 | 39,95 | 0 |
| Asko Classic W1084W | 8 | A | 47 | 48 | 3999 | 39,95 | 0 |
Różnica w zużyciu energii między klasami energetycznymi A-10% a D może przełożyć się na znaczące oszczędności roczne. Przyjmując, że średnia cena prądu wynosi 0,85 zł za kWh, model z klasą D przy zużyciu 75 kWh na 100 cykli kosztuje 63,75 zł rocznie, podczas gdy LG F4W1175YW klasy A-10% płaci 40,80 zł. Ta różnica 22,95 zł rocznie, czyli ponad tysiąc złotych przez dziesięcioletnie użytkowanie, podkreśla znaczenie efektywności energetycznej przy wyborze pralki.
Interaktywny kalkulator kosztów eksploatacji umożliwia szybkie obliczenie rocznych wydatków na energię dla wybranego modelu. Wystarczy podać liczbę cykli prania rocznie, aktualną cenę prądu oraz zużycie energii konkretnego urządzenia. Dla przykładu, przy 100 cyklach i cenie 0,85 zł/kWh zużycie 48 kWh daje wynik 40,80 zł rocznie. Wyniki są szacunkowe i zależą od rzeczywistego nagrzewania wody oraz charakterystyki prądu w gospodarstwie domowym.
Zużycie wody również stanowi istotny element kosztów eksploatacji. Przy grzaniu wody do 60°C energia potrzebna do podgrzania 54 litrów wody wynosi około 16,2 kWh, co odpowiada 13,77 zł przy cenie 0,85 zł/kWh. Dla modelu Beko WUE6624XBWS z 38 litrami wody koszt ten spada do 9,94 zł, co daje oszczędność 3,83 zł na cykl. Gęstość cieplna wody przy tym procesie jest kluczowa dla dokładnych obliczeń. Różnice w zużyciu wody wpływają nie tylko na rachunki za media, ale także na emisję CO₂, co czyni oszczędność wody fundamentalnym aspektem ekonomicznej i środowiskowej odpowiedzialności.
Amica EWA2S714BKiSV charakteryzuje się klasą energetyczną B oraz zużyciem 52 kWh na 100 cykli, co czyni ją drugim pod względem efektywności po LG. Beko WUE6624XBWS, choć klasy A, ma najniższe zużycie wody przy 38 litrach na cykl, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób dbających o oszczędność wody. Samsung WW90T504DAE wykazuje umiarkowaną efektywność przy 49 kWh, z ceną 2599 zł, co czyni go kompromisem między jakością a kosztami eksploatacji.
ZUŻYCIE ENERGII NA 100 CYKLI [KWH]
Jak dobrać pralkę do swoich potrzeb - praktyczny przewodnik
Dla singli i par idealna pralka 5-6 kg, dla rodzin z dziećmi 7-9 kg. Rozpoczynając od analizy własnych potrzeb, warto zanotować trzy istotne kryteria: pojemność, wymiary oraz klasa energetyczna. W małych mieszkaniach głębokość pralki nie powinna przekraczać 50 cm, co stanowi fundamentalny warunek dopasowania sprzętu do przestrzeni. Modele z klasą A-10% gwarantują niższe rachunki za prąd - różnica ta może wynieść nawet 500 zł rocznie w porównaniu do klasy D.
Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że LG F4W1175YW ma głębokość 56,5 cm i zużywa 48 kWh energii oraz 54 litry wody na cykl, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób ceniących nowoczesne funkcje. Amica EWA2S714BKiSV natomiast oferuje głębokość 50,1 cm oraz zużycie 52 kWh energii na 100 cykli, co czyni ją doskonałą dla osób z ograniczoną przestrzenią. Samsung WW90T504DAE z klasą energetyczną A i głośnością 72 dB przy wirowaniu stanowi kompromis między pojemnością a ceną.
W praktyce istotne są również funkcje ułatwiające codzienne pranie. Opóźniony start pozwala uruchomić pralkę w dogodnej dla użytkownika porze, gdy tylko będzie dostępny prąd lub woda. Szybkie programy, takie jak Beko WUE6624XBWS, trwające 14 minut dla 2 kg w 30 stopniach, są nieocenione dla sporadycznych przeprowadzek czy późnych powrotów. Pralka parowa usuwająca 99,9% alergenów stanowi warunkowy wybór dla rodzin z dziećmi oraz osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
| Model | Pojemność [kg] | Klasa energetyczna | Energia [kWh/100 cykli] | Woda [l/cykl] | Głośność [dB] | Cena [zł] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LG F4W1175YW | 11 | A-10% | 48 | 54 | 71 | 2799 |
| Amica EWA2S714BKiSV | 7 | B | 52 | 45 | 76 | 1650 |
| Beko WUE6624XBWS | 6 | A | 56 | 38 | 56/74 | 1499 |
| Samsung WW90T504DAE | 9 | A | 49 | 50 | 72 | 2099 |
Wybierając pralkę dla alergików, warto dodać, że pranie parowe z usuwaniem 99,9% alergenów potwierdzone jest badaniami BBH Biotech. Samsung WW90T504DAE, LG oraz Amica z charakterystyką parową cieszą się certyfikatem British Allergy Foundation. LG Vivace 700 wyposażony jest w 7 programów parowych, które potrafią zagnieść nawigowanie 30% zagnieczeń oraz usuwać alergeny. Dla osób ceniących ciszę wybieraj modele z głośnością poniżej 70 dB - to szczególnie istotne w małych mieszkaniach.
Checklist dla alergików i rodzin z dziećmi pomaga sformalizować wybór: 1) Pranie parowe z usuwaniem 99,9% alergenów, 2) Certyfikat British Allergy Foundation dla modeli Samsung WW90T504DAE, LG oraz Amica z badaniem BBH Biotech, 3) Dezynfekcja światłem UV (Amica EWA2S714BKiSV), 4) Niski poziom hałasu poniżej 75 dB, 5) Klasa energetyczna A lub wyższa dla oszczędności, 6) Programy krótkie typu odświeżanie 15 minut (Amica), 7) Mechanizm otwierania bębna z przodu zapewniający łatwy dostęp, 8) Funkcja antybakteryjna w bębnie, 9) Automatyczne odkurzanie bębna po każdym cyklu, 10) System blokady dla małych dzieci, 11) Czujnik nadmuchu powietrza chroniący przed zniszczeniem, 12) Możliwość podłączenia do aplikacji mobilnej z powiadomieniami o zakończeniu prania.
ZUŻYCIE ENERGII [KWH100 CYKLI] DLA MODELI W PORÓWNANIU
FAQ - najczęściej zadawane pytania o pralki
W sekcji FAQ rozwijamy najważniejsze wątpliwości dotyczące wyboru pralki, koncentrując się na aspektach praktycznych i technologicznych, które mają bezpośredni wpływ na codzienne użytkowanie.
Czy pralka z parą jest naprawdę lepsza dla alergików?
Tak, pralki z parą rzeczywiście są polecane dla alergików, ponieważ programy parowe usuwają 99,9% alergenów z tkanin. Funkcje parowe niwelują 30% zagnieczeń, a pralki z parą są szczególnie przydatne dla rodzin z małymi dziećmi, które szybko się rozprężają. Modele z certyfikatami British Allergy Foundation, takie jak Samsung WW90T504DAE czy LG, oraz Amica EWA2S714BKiSV z dezynfekcją światłem UV, zapewniają dodatkowe zabezpieczenia. Badanie przeprowadzone przez BBH Biotech z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego fundacji UAM potwierdziło skuteczność parowych programów Amiki w redukcji alergenów.
Ile kosztuje eksploatacja pralki z klasą A-10%?
Eksploatacja pralki z klasą A-10% jest znacząco bardziej ekonomiczna niż w przypadku klasy D. Przy cenie prądu 0,85 zł/kWh roczne oszczędności wynoszą około 171 zł dla modelu LG F4W1175YW oraz 136 zł dla Amicy EWA2S714BKiSV w porównaniu do pralki klasy D. Pralka energooszczędna z klasą A lub wyższą może znacząco obniżyć rachunki za prąd, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu. Tabela poniżej prezentuje szacunkowe roczne rachunki za prąd przy 220 cyklach rocznie.
| Klasa energetyczna | Zużycie energii (kWh/100 cykli) | Roczne zużycie przy 220 cyklach | Koszt roczny przy 0,85 zł/kWh |
|---|---|---|---|
| A-10% | 48 | 105,6 | 89,76 zł |
| A | 49 | 107,8 | 91,63 zł |
| B | 52 | 114,4 | 97,24 zł |
| D | 80 | 176 | 149,60 zł |
Jakie są różnice między markami: LG, Samsung, Bosch, Amica, Beko?
Różnice między markami przeliczają się na odmienny poziom jakości, cen i funkcji. LG wyróżnia się technologią AI DD, która dostosowuje cykl prania do rodzaju tkanin. Samsung oferuje solidne modele z certyfikatami British Allergy Foundation oraz funkcją EcoBubble™. Bosch zapewnia precyzyjne dozowanie detergentów dzięki systemowi i-DOS. Amica łączy dobry stosunek jakości do ceny z nowoczesnymi funkcjami, takimi jak dezynfekcja UV. Beko cieszy się popularnością dzięki konkurencyjnym cenom i niskim poziomom hałasu. Każda z marek kieruje się innymi priorytetami, co przekłada się na różne profile użytkowania.
Dlaczego warto rozważyć model z technologią AI DD (np. LG F2WN6S7S0)?
Technologia AI DD w pralkach LG dostosowuje cykl prania do rodzaju tkanin, zapewniając lepsze wyniki prania i mniejsze zużycie energii. Model LG F2WN6S7S0 to kompaktowa pralka z technologią AI DD, idealna dla singli i par, a także dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania. Dla rodzin z dziećmi rekomendowane są modele o pojemności do 9 kg, które radzą sobie z dużą ilością prania. Pralki o niskim poziomie hałasu są szczególnie ważne w małych mieszkaniach, gdzie komfort użytkowania zależy od ciszy.
Jakie są plusy i minusy pralek skandynawskich (Asko)?
Asko jest skandynawską marką premium, produkowaną w Słowenii przez zakłady Gorenje, które należą do chińskiego giganta Hisense. Model Asko Classic W1084W to pralka o wsadzie 8 kg, 1400 obrotach wirowania, głośność 72 dB, klasa energetyczna A, zużycie 47 kWh prądu na 100 cykli ECO oraz 48 l wody na 1 cykl. Jego głębokość wynosi 58,5 cm, co czyni go idealnym do zabudowy meblowej. Konstrukcja ze zbiornikiem piorącym ze stali oraz technologia Steel Seal - bezpośrednie połączenie drzwi z bębnem zamiast gumowego fartucha - są unikatowe. Certyfikat Sensitive Choice zapewnia spokój dla alergików i osób z astmą.
- Zalety: konstrukcja na 20 lat, certyfikat Sensitive Choice, niski poziom hałasu 72 dB
- Minusy: wyższa cena - Asko Classic W1084W kosztuje ok. 3200 zł
- Dla kogo: dla osób ceniących jakość i trwałość, rodziny z dziećmi
Jak sprawdzić klasę energetyczną pralki?
Klasę energetyczną pralki należy sprawdzić na etykiecie umieszczonej w drzwiach lub na boku urządzenia. Aktualne klasy obejmują A+++, A++, A+, A, A-10%, A-20% oraz D. W 2026 roku najnowsze modele osiągają najwyższe klasy, takie jak A-55% lub A-10%, co przekłada się na znaczne oszczędności w eksploatacji. Ważne jest także sprawdzenie etykiety CE oraz deklaracji zgodności, które potwierdzają, że pralka spełnia aktualne normy energetyczne.
Czy pralka z technologią AI DD jest szczególnie droga w eksploatacji?
Pralki z technologią AI DD, takie jak modele LG, nie są szczególnie drogie w eksploatacji. Dzięki inteligentnemu dopasowywaniu cyklu prania do tkanin, te urządzenia często zużywają mniej energii i wody niż tradycyjne pralki. Funkcja ta eliminuje potrzebę ręcznego wyboru programów, co przekłada się na bardziej efektywne działanie. Koszty eksploatacji są więc na poziomie podobnym do innych modeli z wysoką klasą energetyczną, a korzyści związane z lepszym praniem często rekompensują ewentualne różnice w cenie.
Redakcja Ranking Marek · wszystkie artykuły